Kaya

Vlastním jménem Karla Salabová, narozená v Liberci. Umělecké jméno jsem dostala od Angeliky, kmotry své první desky "Ze všech stran já".
Vlastním jménem Karla Salabová, narozená v Liberci. Umělecké jméno jsem dostala od Angeliky, kmotry své první desky "Ze všech stran já".
Já Kaya
Vyrůstala jsem v rodině, kde hudba byla součástí každého dne. Oba rodiče hráli na kytaru, maminka navíc působila jako zpěvačka v zábavové kapele. Doma se poslouchal Karel Kryl a Jiří Shelinger z kotoučáku.

První písničky jsem si složila v šesti letech. Chodila jsem do ZUŠ na hru na kytaru, ale nijak zvlášť mě to nebavilo, takže jsem po dvou letech skončila. Zpívala jsem šest let v dětském školním sboru, čtyři roky ve vysokoškolském. V osmé třídě jsem měla první vystoupení s vlastními písněmi. Střední průmyslová škola i Pedagogická Fakulta v Liberci, mé písničkaření úplně přerušila.

 

Vrátila jsem se k němu až po narození dcerky v roce 2010. Po krátké, ale krásné spolupráci s Adamem Tvrdým, jsem se začala věnovat sólovému zpěvu. Pod vedením Lenky Špringlové, jsem natočila v Českém rozhlasu Sever 16 skladeb. Skladby jsem chtěla spíš pro sebe, jejich vydání na nějakém nosiči, jsem ani zdaleka neplánovala.

Prvním veřejným koncertem v dubnu roku 2014 na Lemberku, který iniciovali hlavně přátelé, jsem vykročila na cestu písničkářky. Vydání desky, hlavně na přání prvních fanoušků, na sebe nenechalo dlouho čekat.

 

Díky crowdfundingovému portálu HitHit.cz a velké podpoře veřejnosti bylo album pokřtěné 9. 9. 2014 v Experimentálním studiu, Liberec. Od té doby mám za sebou necelých 300 sólových koncertů. Na mé cestě mě dva roky doprovázel báječný člověk Petr Ivan se svým kontrabasem. Za roční spolupráci s Kamilem Kaiserem a jeho nezapomenutelnou harfou, jsem také velmi vděčná. Má srdcová záležitost je busking, hraní na ulici. V současné době hraji sama a věnuji se natáčení druhého alba "Protnutí tras". Album by mělo vyjít na jaře 2018.

Mystic folk

Lidé se mě často ptali ještě, než mě slyšeli: " Co hraješ za styl? Folk, rock, country?". Do žádné hudební škatulky jsem se nějak nemohla napasovat. V popisu jsem často skončila u slova folk, který má tak široký záběr, že se pod něj schová ledasco. Když vznikla píseň "Jednorožec" a někdo po koncertě označil mé texty za mystické, vzniklo spojení, které se mi zalíbilo, a začala jsem je používat. V textech se totiž skutečně zrcadlí má fascinace slovanskou mystikou a kosmologií, ale také lidovou moudrostí i východními náboženstvími. Mnoho textů přímo ovlivnil můj 12 ti denní pobyt ve Tmě.

 

Nový rozměr mé hudbě dal looper. Looper dokáže nejen zacyklit zvuk, který si nahrajete, dokáže dokonce nabalovat i několik nahrávek na sebe, čím vám dává možnost vytvořit i hodně složité skladby. Ráda používám efekty. Do budoucna bych si chtěla vyzkoušet spolupráci s nějakým dýdžejem.

Kaya 10x jinak

V Indonesii znamená BOHATÝ.

V sanskrtu fyzické TĚLO nebo TEMPERAMENT.

V některých indických jazycích HEBKÁ KŮŽE.

V Hopi a hindského původu je význam Kaya KLIDNÉ MÍSTO, VRBA, MOUDRÉ DÍTĚ, JEDNA S JEMNÝM TĚLEM.

V Keni Kaya odkazuje na POSVÁTNÝ LES lidí Mijikenda. Les je považován za vlastní zdroj spirituál síly a původ kulturní identity.

Na Jamaice slangový výraz pro MARIHUANU.

Symboly a já
Znaky, obrazové zkratky, hieroglyfy, posvátné symboly, první prehistorické malby, piktogramy i novodobé graffiti, mě odjakživa fascinovali svou přesnou kompletní výpovědí. Často jsem si překreslovala různé značky na starých domech nebo kostelích a hledala jejich význam, vyhledávala atributy svatých. Magie a tajemství run mě zavedlo daleko do historie. Ráda, ale s velkou pokorou si vykládám tarotové karty, které jsou vlastně takovou obrovskou učebnicí symbolů, skrze něž promlouvá nehmotné.
Květ života
pro mě ztvárňuje dokonalost Vesmíru, posvátnou geometrii.  Je symbolem mužství i ženství,
spojení brilantní logiky a jemnosti intuice. Je nositelem Fibonacciho geometrie a ta je podstatou všeho živého. Jádro. Opora. Moje kytara „Sofie“ je postavena na základech Fibonacciho geometrie. Každý rádius, úhel, každá vibrace i dřevo mé kytary je ovlivněn touto geometrií.
pro mě ztvárňuje dokonalost Vesmíru, posvátnou geometrii.  Je symbolem mužství i ženství, spojení brilantní logiky a jemnosti intuice. Je nositelem Fibonacciho geometrie a ta je podstatou všeho živého. Jádro. Opora. Moje kytara „Sofie“ je postavena na základech Fibonacciho geometrie. Každý rádius, úhel, každá vibrace i dřevo mé kytary je ovlivněn touto geometrií.
Bílá, starorůžová, šedá
jsou barvy, do kterých se v současné době velmi ráda oblékám. Přišlo to samo. Jednoho dne jsem prostě uklízela šatník, většinu oblečení rozdělila po barvách do pytlů a velmi mě překvapilo, kolik mám oblečení, co nenosím. Ještě víc mě překvapilo, že mi ve skříni zůstalo jen velmi málo světlého „bezbarvého“ oblečení.  „Bílá“ mi pomohla zjednodušit a vyčistit život od toho, co nemám ráda. Je pro mě dnem a radostí, teplým létem i domovem. Vyprané voňavé bílé plenky vlající na prádelní šňůře, jsou mi dodnes symbolem radosti z narození syna Simeona. Růžová přišla se Sárou, holčička vnesla do mého života kopec něhy a citlivosti ke všemu živému. Šedá a stříbrná jsou barvou ostří a měsíce, dávají mi přesnost úsudku, bdělost i odvahu.
Kov a přírodní kůže
a ostatní přírodní materiály, opracované lidskou rukou v sobě nesou aspekt moudrosti, trpělivosti a pracovitosti, připomínají mi, jak jsem spojená se zemí a jak moc je to dobře. Dokážu se koukat hodiny, jak někdo vyrábí šperky, šije boty, nebo jinak přetváří hmotu. Ten výraz, zaujetí, soustředění
dělá člověka Člověkem.
a ostatní přírodní materiály, opracované lidskou rukou v sobě nesou aspekt moudrosti, trpělivosti a pracovitosti, připomínají mi, jak jsem spojená se zemí a jak moc je to dobře. Dokážu se koukat hodiny, jak někdo vyrábí šperky, šije boty, nebo jinak přetváří hmotu. Ten výraz, zaujetí, soustředění dělá člověka Člověkem.
Ptáci v letu
jednoznačně svoboda, volnost, nespoutanost a nezkrotnost bytí, dělá z muže Muže a z ženy Ženu. Kdybych si měla něco vytetovat do kůže, tak to budou letící ptáci. Ptáci asi nejlépe vystihují moji cestu k hudbě, kdy jsem nechala všeho jistého, společensky dobře hodnoceného, srozumitelného a vrhla se do nejistého, dobrodružného, neznámého a neuchopitelného světa hudby.
…“Vidím všechny tváře, které máš, zdivočelas, Matko. Vidím Tvůj dar a vidím Tvé touhy. Každého muže, který plíce plní dechem Tvým. Za Tebou zmar a bolest táhnou se jak pach, který vábí všechny slabé“…
…“Vidím všechny tváře, které máš, zdivočelas, Matko. Vidím Tvůj dar a vidím Tvé touhy. Každého muže, který plíce plní dechem Tvým. Za Tebou zmar a bolest táhnou se jak pach, který vábí všechny slabé“…
Kaya
Koncerty
Alba
Kontakt
fbyoutube
Ochrana osobních údajů
© 2017 Kaya  All Rights Reserved, Developed by 5Q